Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

10.08.2023

Ponad 140 tys. zł na realizację projektu w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki

Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał ponad 140 tys. złotych na realizację kolejnego projektu w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki.

 

Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju z radością informuje o przyznaniu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dofinansowanie w wysokości 141 482,00 PLN dla projektu „Krwotok jako zagrożenie życia. Pierwsza pomoc w zapobieganiu zgonom. Apteczka pierwszej pomocy”, którego inicjatorem jest dr n. med. Maja Chrzanowska-Wąsik z Samodzielnej Pracowni Medycznych Czynności Ratunkowych i Ratownictwa Specjalistycznego UMLub.

 

Celem projektu jest popularyzacja wiedzy na temat istoty udzielenia pierwszej pomocy ze szczególnym uwzględnieniem postępowania ratowniczego w masywnych krwawieniach i krwotokach oraz rozpoznawania symptomów rozwijającego się wstrząsu krwotocznego. W ramach projektu przewidziano m.in. organizację praktycznych warsztatów szkoleniowych, jak i otwartych wykładów w szkołach średnich z terenu woj. lubelskiego oraz na Uniwersytecie Trzeciego Wieku (UTW) w Lublinie.

 

Dodatkowo, zorganizowane zostanie seminarium dla wszystkich zainteresowanych, na które zaproszeni zostaną polscy eksperci: lekarze, ratownicy medyczni wojskowi i cywilni którzy bazując na swoim doświadczeniu zaprezentują najnowsze doniesienia dotyczące leczenia hipotermii, zaopatrywania ran oraz własne doświadczenia, w zapobieganiu śmierci z wykrwawienia w wyniku urazu.

 

Organizatorzy projektu stworzą broszurę informacyjną zawierającą najważniejsze metody postępowania w krwotoku pourazowym a także opracują rekomendacje podstawowego składu „urazowej apteczki pierwszej pomocy”, która mogłaby być wykorzystywana do opieki przedszpitalnej zarówno w warunkach ratownictwa cywilnego jak i w czasie konfliktu zbrojnego. Umiejętność rozpoznania znamion wstrząsu i prawidłowe zaopatrzenie obrażeń oraz postępującego krwawienia miejscowego staje się priorytetem w opiece przedszpitalnej.

 

Serdecznie gratulujemy!

Uczelnia

Kalendarz

Grudzień 2023